ÖZGEÇMİŞ

Beste TÜRKER, 1984 yılında Tarsus’ta doğdu. Ortaokul ve Lise Eğitimini İçel Anadolu lisesinde tamamladı.2002 yılında başladığı Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümünü 2006 yılında bitirdi. Hemen sonrasında Comenius Dil Asistanı olarak Almanya’nın Köln şehrinde göreve başladı. KOALA (Koordinierte Alphabetisierung) ve beraberinde Almanya’daki Türk çocuklarının Anadilinde Eğitimi konularında iki yıl süreyle çeşitli projelerde yer aldı.2009’da Türkiye’ye dönerek Ümraniye Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde bir yıl çalıştı. 2010’da Mardin’in Kızıltepe ilçesine atandı. Bahçelievler ve Fırat İlk ve Ortaokullarında bir, Kızıltepe Kaymakamlığı ARGE biriminde bir yıl çalıştıktan sonra 2012 yılında Manavgat Fatma Pakize Turhan Ortaokulu’na atandı. Aynı yıl atandığı İstiklal İlkokulu ve Ortaokulu’nda 7 yıl çalıştıktan sonra 2019 yılında MEB tarafından Almanya Offenburg Bölgesi Lahr şehrine Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni olarak atandı. Halen bu görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir. Evli ve bir çocuk annesidir.

E-posta:turkerbeste1@gmail.com

LEBENSLAUF

Beste TÜRKER wurde 1984 in Tarsus geboren. Sie besuchte die Mittelschule und das Gymnasium an dem İçel Anadolu Gymnasium. Im Jahre 2006 schloss sie den Studiengang für Englisch auf Lehramt an der Atatürk Fakultät für Bildungswissenschaften der Marmara-Universität ab. Unmittelbar danach begann sie als Comenius-Sprachassistentin in Köln zu arbeiten. Nebenbei nahm sie am KOALA (Koordinierte Alphabetisierung) Projekt und für zwei Jahre an verschiedenen Projekten zum Thema“ Erziehung der türkischen Kinder in ihrer Muttersprache“  teil.

2009 kehrte sie in die Türkei zurück und arbeitete ein Jahr lang an dem Ümraniye Anadolu İmam Hatip Gymnasium. Sie wurde 2010 in den Landkreis Kızıltepe in Mardin versetzt. 2012 arbeitete sie an der Manavgat Fatma Pakize Turhan Mittelschule,  nachdem sie ein Jahr an den Grund- und Mittelschulen Bahçelievler und Fırat und ein Jahr an der Abteilung für Forschung und Entwicklung, in  Kızıltepe, gearbeitet hatte.

Nachdem sie 7 Jahre in der İstiklal Grund- und Mittelschule tätig war, wurde sie 2019 vom Türkischen Kultusministerium  nach Offenburg/Lahr als Lehrerin für  Türkisch und Türkische Kultur versetzt. Sie spricht fließend Englisch und Deutsch. Sie ist verheiratet und hat ein Kind.

E-mail:turkerbeste1@gmail.com